Bieszczady w pigułce czyli to co najatrakcyjniejsze w naszych stronach.

 

Jezioro_SolinaJezioro Solina

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km2 i największą w Polsce pojemność (472 mln m3). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

 

Sine WirySine Wiry

Rezerwat przyrody Sine Wiry – rezerwat przyrody położony na terenie gmin Cisna i Solina (powiat leski) oraz Czarna (powiat bieszczadzki), w województwie podkarpackim. Jest zlokalizowany w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na terenie nadleśnictw Cisna i Baligród. Został utworzony zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29 grudnia 1987 r.

 

Zapora w SolinieZapora w Solinie

Zapora w Solinie, która ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, jest najwyższa w Polsce.

 

SolinanocaStatekStatki na Jeziorze Solińskim

W pobliżu naszego obiektu noclegowego funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego. Organizowane są też rejsy statkiem po Zalewie Solińskim.

 

005 SkansenMuzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Położone jest na terenie Białej Góry, części dzielnicy Wójtostwo na prawym brzegu Sanu, u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 ha. Muzeum otwarte jest przez cały rok.

 

BieszczadyBieszczady

(522.12 i 522.13; węg. Besszádok, słow. i czes. Bukovské vrchy) – grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Pasma Bieszczadów znajdują się między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:
- Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski i Ukrainy)
- Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy).
Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Mimo iż szczytowe partie zajmują połoniny, to Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich.

 

ŻubryŻubry

Żubry sprowadzono w Bieszczady w 1963 roku i 1964 roku z ośrodków hodowlanych w Niepołomicach i Pszczynie. Początkowo było to łącznie 15 zwierząt. W ciągu kilku lat liczebność stada wzrosła do kilkudziesięciu sztuk.

 

Ciuchcia BieszczadzkaCiuchcia Bieszczadzka

Bieszczadzka Kolejka Leśna. Atrakcja, o której głośno poza granicami naszego kraju Bieszczadzka Kolejka Leśna zwana jest też ciuchcią. To nie lada przynęta dla wszystkich zakochanych w tym regonie. To atrakcja, o której głośno poza granicami naszego kraju.